Kadife Kumaş Çeşitleri

Kadife Kumaş Çeşitleri

Hepimizin de şimdiye kadar kadife bir giysisi, elbisesi olmuştur. Kumaşı kadife olan koltuk takımlarından tutun da aksesuar olarak küpelere kadar hayatımıza giren kadife yumuşak bir kumaş türüdür.kadife kumaş HER TÜRLÜ - STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR  0536 336 43 43 -    Spot Kumaş Almak Bizim İşimiz Kadife dokunurken ham maddesinin lifleri belli bir şekil verilir ve bırakılır. Böyle yapılmasının sebebi ise daha sonra ona yeniden güzel bir şekil verilmesini sağlamaktır. Bu yumuşak malzeme kadife naylonla yünle dokunabileceği gibi pamuk ya da ipekle de dokunabilir. Kadifelerde atkı ve çözgü diye tür vardır ve bunlar ipek ve ya pamuk oluşuna göre değişir.

Kadife yapımı ilk çağlara kadar dayanan uzun bir serüvene sahiptir. Afrikalıların da bir dönem rağbet gösterdiği kadife kumaş çeşitleti dokuma sanatı bilindi bilineli kullanılıyor desek yeridir. İlk zamanlar doğu toplumlarında kullanılmış sonra da batılara geçmiş kadife. Giyim eşyası ve döşeme yapımında kullanılmış ve Türk giyiminde de yüzyıllarca vazgeçilmez bir kumaş olmuştur. Bir zamanlar ipeği ile tanınmış olan Bursa’da kadifede oldukça fazla dokunur ve tercih edilirmiş. Ve İstanbul da kadife çeşitleri ticaretinin merkezi .örme kadife kumaş Bursa’da çok eskiden neredeyse dört asır önce var olan kadife tezgahları vardı ve bu tezgahlara Çin den Avrupadan siparişler gelirdi. Günümüzde de hala fitilli kortlu ve ya desenli olarak kadife dokuması yapılmaya az da olsa devam ediyor.

Kadifenin sanayi alanında çöküşü 19. Yüzyıl oldu. Memleketimizde dokunan kadifeler rekabet ortamının olduğu zamanlardan bu zamana düşündüğümüzde hayli değişim yaşadı ve ilgi oldukça azaldı. Son zamanlarda da moda alanında kadife tercihi oldukça az ve tercih edilen yerler de kıyafetin bütünü değil de parçaları.En çok kullanılan giyecek türü ise kadifede pantolon olsa gerek. Zira kış aylarında raflarda mağazalarda renkli ve kadife malzemeli kıyafetlere rastlıyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın