Kumaş Çeşitleri Ve Özellikleri

Kumaş Çeşitleri Ve Özellikleri

Çok uzun yıllardır pek çok ihtiyacın giderilmesini sağlayan ve önemi son yıllarda daha net anlaşılan kumaş çeşitlerinin her birinin farklı özelliklerle donatılmış ==olduğunu biliyor musunuz? Bu kumaşların dokumalarında kullanılan iplikler ve aynı zamanda sahip oldukları özellikler farklı alanlarda kullanıma hazır hale gelmelerini sağlayabiliyor. Bu nedenle basit özellikler de olsa kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmalarında fayda olacaktır. Örneğin likra tekstil üretiminde tek başında kullanılmayan bir hammaddedir. Kumaşlarda kullanılan iplikler ile belirli bir oranda likra karışımı yapılır ve kumaşların daha esnek bir form kazanması sağlanır. Bu nedenle likralı olan kumaşlar nerede kullanılıyor olursa olsun yahut hangi iplik türleri ile bir arada dokunmuş olursa olsun, esnektir.

Genellikle kıyafet yapımında kullanılan bu kumaş türünün ılık suda yıkanması ve ılık sıcaklıktaki ütü ile ütülenmesi gerekir. Polyamid karışımlı kumaşlar ise her ne kadar çok sık dile getirilmese de aslında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kumaşların da tamamen doğal olduğu söylenebilir. __HER TÜRLÜ - STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43 - Spot Kumaş Almak Bizim İşimiz.Çünkü farklı türlerde doğal ipliklerin bir arada getirilerek belirli bir oranda karıştırılması ile oluşturulmaktadır. Kumaşların üretiminde kullanılan iplikler tamamen doğal olduğundan üretim sonrası elde edilen kumaşlar da doğaldır. Bu kumaşların nasıl temizlenmesi gerektiği ise hangi iplikler ile karışım yapıldığına ve karışımın oranına göre değiştiğinden net bir bilgi vermek olanaksız.

Son derece şık bir görünüm sunan kanvas kumaşlar ise pamuktan, ketenden ya da Hint kenevirinden üretiliyor olduklarından farklı karışım oranlarına sahip olabilmektedir. Bu kumaşların yapısı son derece hafiftir. Bu nedenle de en sık spor kıyafetleri üretiminde kullanılan bir kumaş türü olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda özel dokusu sayesinde cildin hava almasını sağlayabilmektedir. Bu özelliği de cilt dostu kumaşlar arasında yer almasını sağlamaktadır. Tamamen doğal olan iplikler kullanılarak üretilen bir başka kumaş türü de viskondur. Tekstil sektöründe bu kumaşlar viskon olarak da anılabilmektedir. Rahat ve zarif olan kumaşlardan biri olduğundan kıyafet yapımında da kullanılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın