Denim Kumaş Nedir?

Denim Kumaş Nedir?

Kumaş çeşitleri arasında popülerliğini hiçbir dönemde kaybetmeyen ender türlerden biri de denim kumaş çeşitleridir. HER TÜRLÜ - STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43 - Spot Kumaş Almak Bizim İşimizFarklı iplik çeşitleri kullanılarak üretilebilen bu kumaşın farklı türleri de elde edilebilir. Örneğin pamuk, polyester, naylon, likra, viskon gibi iplikler özel dokuma teknikleri ile dokunarak denim çeşitleri elde edilebilmektedir. Dolayısıyla son derece yaygın bir kullanım alanı da söz konusu olabiliyor. Aynı zamanda birim ağırlıkları da farklılaşabiliyor. Bu kumaşın hem kıyafet dikiminde hem de diğer ürünlerin elde edilmesinde kullanıldığı biliniyor.

Blue jean, siyah denim, blue blue denim, taşlanmış denim, black black denim ve ağartılmış denim en sık üretilen ve kullanılan -HER TÜRLÜ - STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43 - Spot Kumaş Almak Bizim İşimiz-denim kumaş çeşitleri arasında yer alır. Bu kumaşın bir diğer adı da kottur. Özellikle son yıllarda likra ile farklı ipliklerin karıştırılması, esneyebilen denim kumaşların elde edilmesini sağlayabilmektedir. Esneklik oranı kullanılan likra oranına göre farklılaşabilir ve elde edilen kumaşın hem enine hem de boyuna esneyebilmesi de sağlanabilir. Konfeksiyon üretiminde genellikle bu kumaşın esneyebilen çeşitleri tercih edilir ve pantolon üretiminde elastikiyet özelliğine de önem verilir.

Ancak elastikiyetten yoksun şekilde üretilmiş pek çok denim kumaş çeşidinin de yaygın bir şekilde tercih edildiğini söyleyebiliriz. Zira esneklik mutlaka aranan bir özellik olmamaktadır. Taşlanmış denimler de yaygın şekilde kullanılan bir alt türdür. Kıyafet dikiminde şık bir görünüm elde edilmesi maksadıyla taşlama işleminden geçirilen ve ardından kullanıma sunulan bu kumaşların ücretlerinin bir miktar daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Taşlama işleminden geçen kumaşlar özellikle spor giyimin artık vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir.

Kalınlık oranları da istendiği gibi ayarlanabilir. Yaz mevsimi için son derece ince şekilde dokunmuş olan denim kumaş çeşitleri tercih edilirken kış mevsimine uygun kıyafetlerin üretimi için daha kalın ve dolayısıyla daha sıkı dokunmuş olan denimler kullanılır. Geçmişi 1950’li yıllara kadar uzanan bu kumaşı bulabilmek için siz de yönünüzü stok kumaş alım satımı yapan firmalara çevirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın