Jakarlı kumaş Jakar Kumaş

Jakarlı kumaş Jakar Kumaş

Jakarlı Kumaşlar

Jakarlı Kumaş Kumaşlar dokuma işlemi ile üretilmektedir . Belli kumaşların, farklı kumaş örgü türleri boyunca getirilen özel özellikleri Jakarlı kumaş Jakar Kumaşvardır . Bu dokumalardan biri, jakarlı kumaş üreten jakarlıdır . Jakarlı tezgah olarak adlandırılan özel bir tezgahta dokunan kumaştır. Bu tezgah, sayısız eşsiz desen doğurabilecek yüzlerce çözgü ipliğine kadar tek tek kontrol imkanı sağlar.

Jakarlı Kumaş Nedir? Jakarlı

Parti Kumaş Alanlar. Kumaşlar üzerinde karmaşık desenler bulunur. Bu kumaşlar jakar tezgahında üretilmektedir. Jakarlı kumaşlarda şamandıralar ve parlaklık var. Temel örgülerden yapılan kumaşlardan daha kararlı ve esnektirler. Jakarlı kumaş örneklerinden bazıları matelasse kumaş, saten kumaşlar , brokar kumaş , damask kumaş vb. Yer alır. Jakarlı kumaşlar ağırlıklı olarak döşeme ve kumaş kumaş olarak kullanılır .

Kumaş Alanlar.

Bu mekanik bir tezgâhtı ve delik kontrol edildi. Her kart delik açıldı. Delgi kartlarının her satırı, tasarımın bir satırına karşılık geliyordu. Bu tür kartların birçoğu, tekstilden oluşan ve sürekli bir dize halinde dizilmiş olan tasarımlardan oluşuyordu. Bu mekanik jakarlılar genellikle küçüktü ve bağımsız olarak sadece birkaç çözgü ucunu kontrol edebiliyorlardı. Bu nedenle, tezgah genişliği boyunca birçok yineleme gerekti. Daha sonra, daha büyük kontrollere izin veren ve daha az tekrarlamaya ihtiyaç duyan daha büyük kapasiteli makineler geldi. Gerekli tekrar sayısını azaltmak için birden fazla makine de

Jakarlı kumaş Jakar Kumaş
Jakarlı kumaş Jakar Kumaş

kullanılmıştır. Bu şekilde, tezgah genişliği boyunca daha büyük tasarımlar örmek mümkün oldu.

Elektronik Jakarlı

Parça Kumaş. Bilgisayarlı Elektronik Jakarlı Tezgah Lambanın Buluşu Elektronik jakar tezgahlarını tanıtmak yaklaşık iki yüz yıl aldı. İlk elektronik Jakarlı, 1983 yılında açıldı. Başlangıçta küçük bir makine ancak tek uçlu çözgü kontrolünün 10.000’in üzerinde çözgü ucuna kadar uzandığı daha büyük kapasiteye sahipti. Tekrarlamalara ve simetrik tasarımlara olan ihtiyacı ortadan kaldırdı. Şimdi, neredeyse sonsuz çok yönlülük, jakarlı kumaş desenlerinde üretilebilir. Bilgisayar kontrollü bir makineydi ve böylece delikli kağıt tasarımlarında boşa harcanan süre önemli ölçüde azaltıldı. Artık jakarlı kumaşların daha küçük parti boyutları yapılabilirdi. Bununla birlikte, elektronik pahalı. Büyük parti ebatlarında ve küçük tasarımlarda dokuma yapan bir fabrika için uygun değildirler. Bu büyük makineler, özel tasarımlara sahip çok yönlülüğü olan jakarlı kumaş üreten bir fabrika için uygundur. Aslında, jakarlı giyim eşyaları ve jakarlı yorgan örtüleri veya damask kanepe atışları gibi jakarlı çarşaflar üretmek için harika .

Jakar dokuma

Ucuz Kumaş. Jakarlı Dokuma Jakar dokuma elyaflar ve harmanları her türlü kullanan elyaflar ve kumaşlar karmaşık kalıpları oluşturma yeteneğine sahiptir. Bu karmaşık desenleri yapmak için, jakarlı tezgah, her çözgü ipliğini diğerlerinden bağımsız olarak yükseltmek üzere programlanabilir. Bu şekilde, jakarlı dokuma en yüksek çözgü ipliği kontrolünü sağlar. Aslında, Jacquard tezgâhı ve jakar dokumanın icadı sayısız desen örme çeşidinin otomatik olarak üretilmesini mümkün kıldı.

Jakarlı kumaş Jakar KumaşMekanik jakar tezgahıyla dokuma işlemi çok emek gerektirir. Çekilmek üzere çözgü iplikleri olan tarklar, ana dokumacıya yardımcı olan bir operatör tarafından manuel olarak seçilmelidir. Daha önceki zamanlarda, çok yavaş bir süreç olan ve desenlerin karmaşıklığına sınırlamalar getiren bir drawloom olarak biliniyordu.

Daha önce de belirtildiği gibi, mekanik jakar tezgâhı, birbirine bağlanmış delikli kartlar temelinde çalışır. Karttaki her delik bir “Bolus” kancasına karşılık gelir. Bu kanca, koşum takımı yükseltmek veya düşürmek için yukarı veya aşağı olabilir. Bu şekilde çözgü ipliğini, atkı ipliğinin üstünde veya kumaş alımı yapanlar altında uzanacak bir şekilde taşır ve yönlendirir . Yükselen ve indirilen iplikler dizisi yalnızca deseni oluşturur. Her kanca, bir dizi koşum ile birleştirilebilir parçacığı . Bu, bir kalıbın birden fazla tekrarını sağlar. 400 kanca kafalı bir tezgah, her kancaya dört iplik geçirmiş olabilir. Böylece, dokuma 1600 çözgü genişliğinde biten bir kumaşla sonuçlanacak ve doku dört tekrarlamalı geçecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın