Kumaş Satın Alanlar

Kumaş Satın Alanlar
Kumaş Satın Alanlar

Pamuklu kumaş üretimi, dokuma veya örme için ipliğin hazırlanması ile başlar tekstil fabrikaları yıllık olarak, her biri dokuma ve üç milyar metrekarelik örme pamuklu malın yaklaşık sekiz milyar metrekaresini üretiyor.

Dokuma kumaşlar

Kumaş
Kumaş

Kumaş Satın Alanlar. Dokuma, kumaşa iplik üretmenin en eski yöntemidir. Modern yöntemler daha karmaşık ve daha hızlı olmasına rağmen, ipliklerin birbirine geçirilmesi temel prensibi değişmeden kalır.

Kumaş Dokuma. Tezgahta, çözgü adı verilen uzunlamasına iplikler kumaşın iskeletini oluşturur. Genellikle, enlemesine bükülmüş olan dolgu ipliklerinden daha yüksek bir bükülme derecesine ihtiyaç duyarlar.

Geleneksel olarak, kumaş, yatay olarak, uzunlamasına çözgü ipliği ile doldurma ipliğini birbirine geçirerek, tezgah boyunca yatay olarak ileri geri hareket eden bir ahşap mekik tarafından dokunmuştur. Modern değirmenler, inanılmaz hızlarda performans gösteren ve sonsuz kumaş çeşitliliği üreten yüksek hızlı mekiksiz dokuma makineleri kullanır. Bazıları, dolum ipliklerini, tezgah başına 2.000 metreyi aşan oranlarda taşır.

Kumaş Satın Alanlar. Dokuma makinelerinde, doldurma ipliğini toplayan ve bir başka raptiyenin onu alıp geri çekildiği yerde tezgahın ortasına taşıyan metal kollar vardır. Diğer tipler, doldurma ipliğini toplayan ve onu tezgahın her tarafına taşıyan küçük mermiler kullanır. Diğer tipler, doldurma ipliğini çözgü boyunca sokmak için basınçlı hava kullanırlar. Hız ve çok yönlülüğün yanı sıra, bu modern dokuma makinelerinin bir başka avantajı da nispeten sessiz çalışmalardır.

Kumaş Satın Alanlar
Kumaş Satın Alanlar

Çok sayıda varyasyona sahip üç temel örgü vardır ve bunların hepsinde pamuk kullanılabilir. Doldurmanın dönüşümlü olarak bir çözgü ipliğinin üzerinden geçirildiği ve bir sonraki alt kısımda da şemsiyeve diğer birçok kumaş için kullanıldığı düz örgü.

İpliklerin kumaş boyunca diyagonal sırtlar oluşturmak için birbirine geçtiği dimi dokuma, denim, gabardin, balıksırtı ve tik gibi sağlam kumaşlar için kullanılır.

Saten örgüsü, üçünün en az görüleni, yüksek parlaklığa sahip pürüzsüz bir kumaş üretir. Pamuklu saten için kullanılır, daha az iplik araya sokma ile ve ya kumaşın “yüzüne” hakim olan çözgü ya da dolum iplikleri ile üretilir.

Kumaş Satın Alanlar. Bazı tesislerde, optik tarayıcılar, dokuma makinesinden kumaş ortaya çıktıkça kusurları arayan kumaş üretimini sürekli olarak izlerler. Kusurlar ortaya çıktığında, bilgisayarlar derhal kumaş muayenesi sırasında çıkarılabilecek şekilde kusurun yerini yazdırırlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın