Kumaş Türleri Ve Temizlikleri

                                                  Kumaş Türleri Ve Temizlikleri
Hayatımızın her alanında sıklıkla kullandığımız kumaş çeşitleri aslında son derece farklı malzemeler kullanılarak üretiliyor.HER TÜRLÜ - SPOT KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR. 0536 336 43 43 - Spot Kumaş Almak Bizim İşimiz.-.- Bu nedenle görünümlerinden dokularına, kullanım şekillerinden temizlik yöntemlerine kadar her açıdan farklı özellikler sergiliyorlar. Bu özelliklerin detaylarıyla olmasa dahi genel hatlarıyla biliniyor olması, bireylerin kullanım şekillerine en uygun kumaşları seçmelerini sağlayacaktır. Bu yüzden olabildiğince kumaşlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Farklı kategoriler altında incelenebilen kumaş türleri hakkında bilinmesi gereken en önemli özellikler nasıl temizlenmesi gerektiğidir.
Doğal olması ve cilt dostu olması nedeniyle en sık kullanılan kumaş türlerinin başında gelen yün kumaşların kesinlikle kuru temizleme yöntemi ile temizlenmesi gerekmektedir.

Özellikle sıcak suda yıkanması kumaşın çekerek deforme olmasını beraberinde getireceği için bu hususa maksimum düzeyde önem verilmesi gerekir. Ancak yün karışımı olan kumaşlar için aynı durum geçerli değildir. IMG_0998Bu husus sadece % 100 yün olan kumaşlar için geçerlidir. Şayet % 50’den daha fazla yün içeriyor ise yine aynı şekilde kuru temizleme ile temizlenmeleri gerekir.
Tamamen doğal olan bir diğer iplik türü ise pamuktur. Pamuk iplikten üretilen kumaşlar eğer renkli ise ya da çeşitli renkli desenler içeriyorsa ilk yıkanmalarının yalnız yapılması gerekir. Bu tür kıyafetlerinizin ve ev tekstili ürünlerinizin ilk yıkamasını tek olarak yapmalısınız. Aynı zamanda 30 dereceden daha yüksek ısıda su kullanmanız kumaşların maalesef kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Bu tür kumaşların asarak kurutulması da sakıncalı olmaktadır. Olabildiğinde sererek kurutmakta ve aynı zamanda güneş ışığından uzak tutarak kurumasında fayda olacaktır. Güneşe uzun süre maruz kalan pamuklu kumaş çeşitlerinde renk solmaları hızlı bir şekilde meydana gelebilmektedir.
Sadece kuru temizleme ile temizlenmesi gereken bir diğer kumaş türü de alpacadır. Doğal iplikten üretilen bu kumaşların yıkanması deformasyonu beraberinde getirmektedir. Tekstil uzmanları kaşmir kumaşların da sadece kuru temizleme yöntemi ile temizlenmesi gerektiğini dile getirmektedir. Kaşmir de narin kumaşlardan biri olduğundan yıkanmaya pek dayanıklı olmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın