Süprem Kumaş Nedir?

                                              Süprem Kumaş Nedir?
Farklı dokusu ile dikkat çeken kumaş türlerinden biri de süprem kumaş çeşitleridir. Bu kumaş türü pamuk yahut pamuk ağırlıklı farklı karışımların yuvarlak örme makinelerinde dokunması ile elde edilir. Dolayısıyla cilt için de sağlıklı olan kumaş türlerinden biri olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bir çeşit örme kumaş olduğundan dokusu ve görünümü de diğer kumaşlardan farklı olmaktadır. Zira süprem kumaş rengi ya da deseni ne olursa olsun 3 boyutlu bir görünüm sunabilmektedir.
Tek plakalı yuvarlak örme makinelerinde bu kumaş elde edilir. Dolayısıyla uzun yıllar çok yaygın bir şekilde kullanılan bir kumaş olmamıştır. Aksine ender bulunur ve bu nedenle de oldukça pahalıya satılırdı. Günümüzde ise bir yandan süprem kumaş kullanım alanları yaygınlaşırken diğer yandan daha kolay bulunur bir hal aldı. Ayrıca fiyatlarının da artık daha makul seviyelerde seyrettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu kumaş çeşidinin ön yüzü ile arka yüzünün görünümleri birbirinden farklıdır.
Çünkü ön bölümü R, arka bölümü ise L ilmek yapısındadır ve bu farklı ilmekler kumaşın görünümlerinin de farklı olmasını sağlar. ....HER TÜRLÜ - STOK - PARTİ - KUMAŞ - İPLİK - GİYİM - ALINIR - 0536 336 43 43 - Spot Kumaş Almak Bizim İşimizÖrme kumaşlar arasından farklı özellikleri ile dikkat çeken süprem kumaş enine ve boyuna aynı esneklik payı sunmaktadır. Yani hem enine hem de boyuna aynı oranda esner. Bu özelliği süpremin diğer örme kumaşlardan ayrılmasını sağlamaktadır. Ancak kumaşın esneme ile ilgili bir de olumsuz yönü mevcuttur. O da fazla esnediklerinde yapılarının bozulabiliyor olmasıdır. Çok fazla yahut çok sık esnemeleri halinde yapıları deforme olabilir.
Ne kadar kaliteli bir kumaş olursa olsun kullanım esnasında çok fazla esnetilmemesi gerekecektir. unnamedNBu husus tercihini süpremden yana yapanların asla unutmaması gereken bir husustur. Bu arada süprem tercihlerinde kalite gözetilmesi de en önemli hususlar arasında yer almaktadır. Örgü kalitesinin düşük olması bu kumaşların kolaylıkla yırtılabilmesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle örgü kalitesine dikkat edilerek kumaş seçimi yapılması faydalı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın