Pamuklu kumaşların özellikleri

Pamuklu kumaşların özellikleri

Hayatımızın birçok yerinde kendine iyi yerler edinmiş sağlıklı olarak tanınmış olan pamuklardan bahsetmek istiyorum. Pamuk, çok eski tarihlerden beri yetiştirilen bir tür kültür bitkisidir. Asya da yetiştirilmektedir. Ülkemizde de üretimi yapılmaktadır. pamuklu kumaş HER TÜRLÜ KUMAŞ  İPLİK GİYİM ALINIR. 0536 336 43 43Kumaş için pamuğun anlamı ise bu bitkinin tohumlarının çevresinde oluşmuş ince, yumuşak tellerdir. Kozalarından ayıklanan pamuklar daha sonra sıcak bir kazanda kaynatılan bu pamuklardan lif uçları yakalanır. Lif ucu yakalandıktan sonra iplik eğirme makinesi yardımıyla bükülerek kalın piler oluşturulur.

Fabrikalarda boyanır ya da ağartma işlemleri uygulanır. Bu yapılan ipler dokuma fabrikalarında dokuma yöntemleriyle kumaş haline getirilir. Bu denli sağlıklı olan pamuk araştırıldıktan sonra da tercih edilmesi gereken ürünler arasına girdi. Hastalarda meydana gelen alerji, kol altlarında meydana gelen pişik, deride yanma hissi ve kaşıntı şikâyetlerinin önemli bir kısmı giysi seçimindeki yanlışlıklardan meydana gelmektedir. Aşırı sıcaklarda vücudumuzun sağlığı için özellikle iç çamaşırı seçimlerinde pamuklu kumaş tercih edilmelidir. Sentetik giysiler pamuklu giysilerin tersine vücudun nefes almasını önlediği için deri solunumu engellenmekte ve vücutta birçok deri hastalıklarına neden olmaktadır. Ayrıca sentetik ve naylon karışımlı giysiler terlemeyi de artırmaktadır. Hem kendimiz hem de ciltleri yetişkinlere nazaran daha hassas olan çocuklarımız için pamuklu ürünler özellikle de giysiler kullanmak daha akıllıca bir davranış olacaktır. Siz de kendiniz ve sevdikleriniz için kumaş seçimindeki püf noktalara dikkat edin.kaşmir HER TÜRLÜ KUMAŞ  İPLİK GİYİM ALINIR. 0536 336 43 43

Yetişkinlerin yanı sıra minik yavrularımız içinde pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Hassas ciltlerini sıcağa karşı kalkan gibi korumaktadır. Bir ürüne ne kadar çok sentetik karıştırılırsa maliyet o kadar düşmektedir, pamuk oranı arttıkça ise maliyet artmaktadır. Dolayısı ile de pamuklu ürünler kullanmaya özen gösterin. Pamuklu ürünler kullanmak sizin hem daha rahat hissetmenize hem de sağlıklı bir seçim yapmış olmanıza olanak tanıyacaktır. Kullanım özelliklerini bildiğimiz takdirde nasıl bir ürün kullanırsak kullanalım içimiz rahat olur. Eğer siz de hayatındaki ürünlerde, gerek kıyafetlerde gerek ise de kullanılan nesne ve eşyalarda pamuğa yer veren biri iseniz yapmanız gereken pamuklu bir şey kullanmaktır.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın